Skip to content

29 Soloff Dr

Trenton, NJ 08610

Built 1952

Last Sale Price
$318,000
Last Sale Date
Nov 17, 2023

Property Information

Block2409
Lot20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page276

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,196
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,500
32%
Improvement Value:$111,100
68%
Total Assessment$162,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,875+6.7%
2024$5,506+1.2%
2023$5,439-11.2%
2022$6,123+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$318,000
Sq Ft1,196DeedBook 6543, Page 99Recorded12/8/2023

Property Sale

SaleMulti
$221,500
DeedBook 4876, Page 108

Property Built

Built

Year Built: 1952