Skip to content

1924 Mcgalliard AveTrenton, NJ 08610

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 2, 2003

Property Information

Block2530
Lot28
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page257

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,407
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,500
22%
Improvement Value:$218,000
78%
Total Assessment$278,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,814+6.7%
2024$9,199+1.2%
2023$9,087+4.1%
2022$8,725+2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$130,000
DeedBook 2486, Page 842

Property Built

Built

Year Built: 1940