Skip to content

1633 Exton AveTrenton, NJ 08610

Built 1955

Last Sale Price
$40,000
Last Sale Date
Jun 7, 2024

Property Information

Block2457
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page282

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,176
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,400
35%
Improvement Value:$110,600
65%
Total Assessment$171,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,026+6.7%
2024$5,648+1.2%
2023$5,580+4.1%
2022$5,357+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$40,000
Sq Ft1,176DeedBook 6560, Page 458Recorded6/26/2024

Property Sale

SaleMulti
$116,000
DeedBook 3610, Page 84

Property Built

Built

Year Built: 1955