Skip to content

13 Brafman DrTrenton, NJ 08610

Built 1955

Last Sale Price
$85,500
Last Sale Date
May 3, 1999

Property Information

Block2408
Lot50
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page276

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,900
31%
Improvement Value:$111,100
69%
Total Assessment$162,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,709+6.7%
2024$5,351+1.2%
2023$5,286-11.2%
2022$5,950+3.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$85,500
DeedBook 3592, Page 238

Property Built

Built

Year Built: 1955