Skip to content

55 Colson St

Trenton, NJ 08610

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 13, 2004

Property Information

Block2408
Lot64
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page276

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,579
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,900
30%
Improvement Value:$111,700
70%
Total Assessment$158,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,589+6.7%
2024$5,239+1.2%
2023$5,175-11.2%
2022$5,825+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$125,000
DeedBook 2517, Page 517

Property Built

Built

Year Built: 1925