Skip to content

77 Colson St

Trenton, NJ 08610

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 29, 2024

Property Information

Block2408
Lot67
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page276

Building Details

Building Class17
Description1SS G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,507
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,000
24%
Improvement Value:$149,200
76%
Total Assessment$195,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,879+6.7%
2024$6,447+1.2%
2023$6,369-11.2%
2022$7,170+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1
DeedBook 6559, Page 845

Property Sale

SaleMulti
$117,000
DeedBook 3307, Page 127

Property Built

Built

Year Built: 1950