Skip to content

20 W Baylor DrTrenton, NJ 08610

Built 1952

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Jun 26, 2024

Property Information

Block2409
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page276

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,041
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,300
32%
Improvement Value:$108,400
68%
Total Assessment$159,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,944+6.7%
2024$4,634+1.2%
2023$4,578-11.2%
2022$5,153+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft1,041DeedBook 6561, Page 1301Recorded7/12/2024

Property Sale

Sale
$210,000
Sq Ft1,041DeedBook 6546, Page 397Recorded1/11/2024

Property Built

Built

Year Built: 1952