Skip to content

1 Soloff DrTrenton, NJ 08610

Built 1952

Last Sale Price
$169,900
Last Sale Date
Oct 29, 2018

Property Information

Block2409
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page276

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,041
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,100
34%
Improvement Value:$103,400
66%
Total Assessment$155,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,480+6.7%
2024$5,136+1.2%
2023$5,074-11.2%
2022$5,712+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$169,900

From:

To:

Sq Ft1,041DeedBook 6348, Page 39Recorded11/8/2018

Property Sale

SaleMulti
$165,000
DeedBook 4817, Page 200

Property Built

Built

Year Built: 1952