Skip to content

61 Meredith Road

Trenton, NJ 08610

Built 1990

Last Sale Price
$143,000
Last Sale Date
Aug 28, 1997

Property Information

Block2414
Lot24
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page277

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,540
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,600
26%
Improvement Value:$161,000
74%
Total Assessment$216,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,633+6.7%
2024$7,154+1.2%
2023$7,068-11.2%
2022$7,956+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$143,000
DeedBook 3246, Page 338

Property Built

Built

Year Built: 1990