Skip to content

60 Baylor Cir

Trenton, NJ 08610

Built 1969

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 9, 2009

Property Information

Block2414
Lot61
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page277

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,300
30%
Improvement Value:$118,800
70%
Total Assessment$169,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,959+6.7%
2024$5,585+1.2%
2023$5,518-11.2%
2022$6,211+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$230,000
DeedBook 5861, Page 161

Property Built

Built

Year Built: 1969