Skip to content

28 Soloff DrTrenton, NJ 08610

Built 1957

Owner
---
Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Jan 3, 2025

Property Information

Block2408
Lot25
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page276

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,449
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$45,100
30%
Improvement Value:$104,500
70%
Total Assessment$149,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,022+7.0%
2024$4,691+1.3%
2023$4,631-11.7%
2022$5,245+3.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$335,000
Sq Ft1,449DeedBook 6580, Page 163Recorded1/13/2025

Property Built

Built

Year Built: 1957