Skip to content

329 Thropp AveTrenton, NJ 08610

Built 1940

Last Sale Price
$152,900
Last Sale Date
Jan 26, 2004

Property Information

Block2422
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page226

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage675
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,800
41%
Improvement Value:$84,000
59%
Total Assessment$141,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,997+6.7%
2024$4,684+1.2%
2023$4,627-11.2%
2022$5,208+3.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$152,900
DeedBook 4673, Page 218

Property Sale

SaleMulti
$97,000
DeedBook 3736, Page 213

Property Built

Built

Year Built: 1940