Skip to content

141 Fetter Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1956

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Sep 27, 2021

Property Information

Block2428
Lot36
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page281

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,016
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,100
34%
Improvement Value:$110,900
66%
Total Assessment$168,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,920+6.7%
2024$5,549+1.2%
2023$5,482-11.2%
2022$6,171+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000
Sq Ft1,016DeedBook 6459, Page 244Recorded10/4/2021

Property Sale

SaleMulti
$169,900
DeedBook 5958, Page 264

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook 3679, Page 81

Property Built

Built

Year Built: 1956