Skip to content

856 Wh-Ham Sq Rd

Trenton, NJ 08610

Built 1950

Last Sale Price
$117,500
Last Sale Date
Apr 10, 1998

Property Information

Block2443
Lot26
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page204

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,108
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,700
35%
Improvement Value:$119,600
65%
Total Assessment$183,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,459+6.7%
2024$6,054+1.2%
2023$5,981+4.1%
2022$5,743+2.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$117,500
DeedBook 3498, Page 10

Property Built

Built

Year Built: 1950