Skip to content

784 White Horse Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1948

Last Sale Price
$122,000
Last Sale Date
May 22, 1989

Property Information

Block2503
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page227

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,084
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,500
35%
Improvement Value:$134,600
65%
Total Assessment$207,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,298+6.7%
2024$6,841+1.2%
2023$6,758+4.1%
2022$6,488+2.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$122,000
DeedBook 2494, Page 976

Property Built

Built

Year Built: 1948