Skip to content

14 Glendon RdTrenton, NJ 08610

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 18, 1996

Property Information

Block2447
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page205

Building Details

Building Class17
Description1SM G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,600
36%
Improvement Value:$140,200
64%
Total Assessment$219,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,746+6.7%
2024$7,260+1.2%
2023$7,172+4.1%
2022$6,886+2.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1960