Skip to content

6 Glendon Rd

Trenton, NJ 08610

Built 1960

Last Sale Price
$259,500
Last Sale Date
Sep 21, 2021

Property Information

Block2447
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page205

Building Details

Building Class17
Description1SM G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage986
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,200
38%
Improvement Value:$128,800
62%
Total Assessment$207,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,295+6.7%
2024$6,837+5.1%
2023$6,504+4.3%
2022$6,235+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$259,500
Sq Ft986DeedBook 6461, Page 448Recorded10/20/2021

Property Built

Built

Year Built: 1960