Skip to content

45 Elmont RdTrenton, NJ 08610

Built 1960

Owner
---
Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Apr 30, 2025

Property Information

Block2447
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page205

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,373
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,200
35%
Improvement Value:$146,400
65%
Total Assessment$226,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,985+6.7%
2024$7,485+1.2%
2023$7,394+4.1%
2022$7,099+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$470,000
Sq Ft1,373DeedBook 6594, Page 36Recorded6/16/2025

Property Sale

Sale
$226,000

From:

To:

Sq Ft1,373DeedBook 6282, Page 413Recorded4/18/2017

Property Sale

SaleMulti
$124,500
DeedBook 2771, Page 268

Property Built

Built

Year Built: 1960