Skip to content

167 Hempstead RdTrenton, NJ 08610

Built 1973

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Nov 14, 2015

Property Information

Block2448
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page205

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,508
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,500
36%
Improvement Value:$132,800
64%
Total Assessment$206,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,270+6.7%
2024$6,814+1.2%
2023$6,732+4.1%
2022$6,463+2.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft1,508DeedBook 6237, Page 440Recorded12/24/2015

Property Sale

SaleMulti
$157,000
DeedBook 3818, Page 167

Property Built

Built

Year Built: 1973