Skip to content

76 Morton Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1959

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
May 12, 2008

Property Information

Block2449
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page276

Building Details

Building Class17
Description1SB G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,600
24%
Improvement Value:$157,800
76%
Total Assessment$207,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,309+6.7%
2024$6,850+1.2%
2023$6,767-11.2%
2022$7,618+3.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$150,000
DeedBook 5863, Page 260

Property Sale

SaleMulti
$150,000
DeedBook 4758, Page 146

Property Built

Built

Year Built: 1959