Skip to content

16 Powell Pl

Trenton, NJ 08610

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 5, 2008

Property Information

Block2462
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page276

Building Details

Building Class17
Description15 F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage912
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,000
33%
Improvement Value:$95,400
67%
Total Assessment$142,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,018+6.7%
2024$4,703+1.2%
2023$4,647-11.2%
2022$5,230+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$224,000
DeedBook 5666, Page 46

Property Built

Built

Year Built: 1950