Skip to content

59 Emeline Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1950

Last Sale Price
$259,000
Last Sale Date
Jun 16, 2023

Property Information

Block2462
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page276

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage936
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,000
30%
Improvement Value:$97,000
70%
Total Assessment$138,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,863+6.7%
2024$4,558+1.2%
2023$4,503-11.2%
2022$5,069+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$259,000
Sq Ft936DeedBook 6526, Page 1672Recorded6/26/2023

Property Sale

SaleMulti
$196,000
DeedBook 5615, Page 38

Property Sale

SaleMulti
$73,000
DeedBook 2827, Page 301

Property Built

Built

Year Built: 1950