Skip to content

14 Rolf Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1930

Last Sale Price
$154,000
Last Sale Date
Jun 30, 2021

Property Information

Block2481
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page292

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,272
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,900
30%
Improvement Value:$106,200
70%
Total Assessment$152,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,360+6.7%
2024$5,024+1.2%
2023$4,963-11.2%
2022$5,587+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$154,000
Sq Ft1,272DeedBook 6453, Page 972Recorded8/23/2021

Property Sale

SaleMulti
$114,900
DeedBook 2464, Page 787

Property Built

Built

Year Built: 1930