Skip to content

119 Maple Shade Ave West

Trenton, NJ 08610

Built 1941

Last Sale Price
$189,000
Last Sale Date
Jun 13, 2019

Property Information

Block2485
Lot24
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page282

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,100
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,000
35%
Improvement Value:$113,400
65%
Total Assessment$174,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,146+6.7%
2024$5,760+1.2%
2023$5,691+4.1%
2022$5,464+2.2%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$189,900

From:

To:

Sq Ft1,100DeedBook 6371, Page 1655Recorded6/25/2019

Property Sale

SaleMulti
$193,500
DeedBook 4614, Page 271

Property Sale

SaleMulti
$106,800
DeedBook 3184, Page 108

Property Built

Built

Year Built: 1941