Skip to content

73 Phillips Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1940

Last Sale Price
$139,500
Last Sale Date
Jun 4, 2001

Property Information

Block2525
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page283

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,100
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,000
31%
Improvement Value:$137,200
69%
Total Assessment$198,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,985+6.7%
2024$6,547+1.2%
2023$6,467+4.1%
2022$6,210+2.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$139,500
DeedBook 4060, Page 48

Property Built

Built

Year Built: 1940