Skip to content

7 Benson LaTrenton, NJ 08610

Built 1955

Last Sale Price
$220,700
Last Sale Date
Sep 28, 2020

Property Information

Block2533
Lot68
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page228

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage987
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,300
36%
Improvement Value:$108,900
64%
Total Assessment$169,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,963+6.7%
2024$5,589+9.8%
2023$5,090+4.1%
2022$4,887+2.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$220,700
Sq Ft987DeedBook 6416, Page 797Recorded10/2/2020

Property Sale

SaleMulti
$154,000
DeedBook 6107, Page 966

Property Built

Built

Year Built: 1955