Skip to content

1942 Arena Dr

Trenton, NJ 08610

Built 1959

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Aug 12, 2016

Property Information

Block2545
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page257

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,602
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,100
32%
Improvement Value:$148,900
68%
Total Assessment$219,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,718+6.7%
2024$7,234+1.2%
2023$7,146+4.1%
2022$6,861+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Sq Ft1,602DeedBook 6258, Page 1934Recorded8/16/2016

Property Built

Built

Year Built: 1959