Skip to content

1952 Arena Dr

Trenton, NJ 08610

Built 1960

Last Sale Price
$274,000
Last Sale Date
Jun 24, 2020

Property Information

Block2546
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page257

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,602
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,400
31%
Improvement Value:$160,100
69%
Total Assessment$231,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,158+6.7%
2024$7,646+1.2%
2023$7,554+4.1%
2022$7,253+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$274,000
Sq Ft1,602DeedBook 6407, Page 338Recorded6/30/2020

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Sq Ft1,602DeedBook 6206, Page 1361Recorded11/18/2014

Property Sale

SaleMulti
$46,000
DeedBook 2091, Page 787

Property Built

Built

Year Built: 1960