Skip to content

10 Sandy La

Trenton, NJ 08610

Built 1960

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Jun 19, 2014

Property Information

Block2546
Lot20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page257

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,602
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,900
34%
Improvement Value:$156,000
66%
Total Assessment$234,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,278+6.7%
2024$7,759+1.2%
2023$7,665+4.1%
2022$7,359+2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft1,602DeedBook 6196, Page 641Recorded6/30/2014

Property Built

Built

Year Built: 1960