Skip to content

18 Englewood Blvd

Trenton, NJ 08610

Built 1958

Last Sale Price
$262,000
Last Sale Date
Jun 25, 2021

Property Information

Block2550
Lot35
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page228

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage936
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,200
38%
Improvement Value:$122,200
62%
Total Assessment$196,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,921+6.7%
2024$6,487+1.2%
2023$6,409+4.1%
2022$6,153+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$262,000
Sq Ft936DeedBook 6452, Page 232Recorded8/11/2021

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft936DeedBook 6225, Page 1436Recorded8/12/2015

Property Sale

SaleMulti
$235,000
DeedBook 5863, Page 143

Property Sale

SaleMulti
$127,300
DeedBook 2469, Page 626

Property Built

Built

Year Built: 1958