Skip to content

16 Copperfield Dr

Trenton, NJ 08610

Built 1959

Last Sale Price
$137,000
Last Sale Date
Jun 26, 1998

Property Information

Block2556
Lot53
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page284

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,900
34%
Improvement Value:$145,200
66%
Total Assessment$220,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,756+6.7%
2024$7,270+1.2%
2023$7,182+4.1%
2022$6,896+2.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$137,000
DeedBook 3414, Page 138

Property Built

Built

Year Built: 1959