Skip to content

42 Copperfield Dr

Trenton, NJ 08610

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 8, 1980

Property Information

Block2556
Lot65
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page259

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,200
35%
Improvement Value:$146,700
65%
Total Assessment$224,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,675+6.9%
2024$7,178+1.3%
2023$7,088+4.3%
2022$6,796+2.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1960