Skip to content

54 Copperfield Dr

Trenton, NJ 08610

Built 1960

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Jul 22, 1992

Property Information

Block2556
Lot71
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page259

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,662
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,200
31%
Improvement Value:$172,400
69%
Total Assessment$250,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,831+6.7%
2024$8,277+1.2%
2023$8,177+4.1%
2022$7,851+2.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$125,000
DeedBook 2610, Page 11

Property Built

Built

Year Built: 1960