Skip to content

72 Hempstead Rd

Trenton, NJ 08610

Built 1975

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 8, 2023

Property Information

Block2558
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page258

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,956
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,300
28%
Improvement Value:$209,000
72%
Total Assessment$289,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,945+6.9%
2024$9,306+1.3%
2023$9,190+4.3%
2022$8,814+2.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1975