Skip to content

28 Martha DrTrenton, NJ 08610

Built 1960

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Oct 28, 2020

Property Information

Block2558
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page258

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,032
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,200
32%
Improvement Value:$170,400
68%
Total Assessment$250,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,831+6.7%
2024$8,277+1.2%
2023$8,177+4.1%
2022$7,851+2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$305,000
Sq Ft2,032DeedBook 6427, Page 1217Recorded1/20/2021

Property Built

Built

Year Built: 1960