Skip to content

390 Lakeside Blvd

Trenton, NJ 08610

Built 1951

Owner
---
Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Mar 23, 2020

Property Information

Block2558
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page258

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,574
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,800
36%
Improvement Value:$124,600
64%
Total Assessment$195,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,886+6.7%
2024$6,454+1.2%
2023$6,376+4.1%
2022$6,122+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000
Sq Ft1,574DeedBook 6400, Page 1508Recorded3/27/2020

Property Sale

SaleMulti
$290,000
DeedBook 6400, Page 1508

Property Sale

SaleMulti
$315,000
DeedBook 5760, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1951