Skip to content

149 Hansen Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1956

Last Sale Price
$113,000
Last Sale Date
Jan 29, 1993

Property Information

Block2570
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page261

Building Details

Building Class17
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,050
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,800
42%
Improvement Value:$96,400
58%
Total Assessment$166,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,857+6.7%
2024$5,490+1.2%
2023$5,423+4.1%
2022$5,207+2.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$113,000
DeedBook 2657, Page 19

Property Built

Built

Year Built: 1956