Skip to content

137 Hansen Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1956

Last Sale Price
$45,000
Last Sale Date
Jul 19, 2018

Property Information

Block2570
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page261

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,112
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,800
53%
Improvement Value:$61,900
47%
Total Assessment$131,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,641+6.7%
2024$4,350+1.2%
2023$4,297+4.1%
2022$4,126+2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$45,000

From:

To:

Sq Ft1,112DeedBook 6334, Page 1497Recorded7/23/2018

Property Built

Built

Year Built: 1956