Skip to content

16 Yorkshire Rd

Trenton, NJ 08610

Built 1967

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Feb 4, 2003

Property Information

Block2588
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page230

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,596
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,300
32%
Improvement Value:$162,100
68%
Total Assessment$238,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,401+6.7%
2024$7,874+1.2%
2023$7,779+4.1%
2022$7,469+2.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$255,000
DeedBook 4457, Page 122

Property Built

Built

Year Built: 1967