Skip to content

300 Horizon DriveRobbinsville, NJ 08691

Built 1989
Commercial

Last Sale Price
$7,672,500
Last Sale Date
Mar 24, 2022

Property Information

Block2612
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page290

Building Details

Building Class10
DescriptionBDG.300-69780SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage6.89

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,068,600
18%
Improvement Value:$4,876,900
82%
Total Assessment$5,945,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$209,519+6.7%
2024$196,380+1.2%
2023$194,002+3.5%
2022$187,392+3.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$7,672,500
DeedBook 6482, Page 128Recorded4/18/2022

Property Sale

Sale
$5,700,000

From:

To:

DeedBook 6319, Page 1684Recorded3/12/2018

Property Built

Built

Year Built: 1989