Skip to content

29 Dover RdTrenton, NJ 08620

Built 1958

Last Sale Date
Nov 13, 1997

Property Information

Block2621
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page297

Building Details

Building Class17
Description1S F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,900
43%
Improvement Value:$109,100
57%
Total Assessment$192,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,766+6.7%
2024$6,342+1.2%
2023$6,265+4.1%
2022$6,015+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1958