Skip to content

11 Dover Rd

Trenton, NJ 08620

Built 1961

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Jun 29, 2016

Property Information

Block2621
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page297

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,075
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,400
41%
Improvement Value:$118,500
59%
Total Assessment$200,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,080+6.7%
2024$6,636+1.2%
2023$6,555+4.1%
2022$6,294+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft1,075DeedBook 6254, Page 1042Recorded7/1/2016

Property Sale

SaleMulti
$236,000
DeedBook 5150, Page 77

Property Sale

SaleMulti
$117,000
DeedBook 2884, Page 342

Property Built

Built

Year Built: 1961