Skip to content

7 Dover RdTrenton, NJ 08620

Built 1961

Last Sale Price
$59,500
Last Sale Date
Aug 16, 1982

Property Information

Block2621
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page297

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,578
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,300
38%
Improvement Value:$136,000
62%
Total Assessment$220,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,763+6.7%
2024$7,277+1.2%
2023$7,188+4.1%
2022$6,902+2.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$59,500
DeedBook 2194, Page 997

Property Built

Built

Year Built: 1961