Skip to content

15 Toby LaTrenton, NJ 08620

Built 1955

Last Sale Price
$278,000
Last Sale Date
Jul 22, 2019

Property Information

Block2628
Lot22
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page307

Building Details

Building Class17
Description1S F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,360
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,000
34%
Improvement Value:$151,500
66%
Total Assessment$229,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,088+6.7%
2024$7,580+1.2%
2023$7,489+11.6%
2022$6,711+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$278,000
Sq Ft1,360DeedBook 6376, Page 1596Recorded8/7/2019

Property Sale

SaleMulti
$198,000
DeedBook 6143, Page 793

Property Built

Built

Year Built: 1955