Skip to content

81 Winding WayTrenton, NJ 08620

Built 1955

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Nov 11, 2019

Property Information

Block2631
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page307

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,360
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,400
36%
Improvement Value:$135,600
64%
Total Assessment$213,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,506+6.7%
2024$7,035+1.2%
2023$6,950+4.1%
2022$6,673+6.3%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000
Sq Ft1,360DeedBook 6387, Page 1818Recorded11/19/2019

Property Sale

Sale
$264,000

From:

To:

Sq Ft1,360DeedBook 6226, Page 659Recorded8/19/2015

Property Sale

SaleMulti
$180,000
DeedBook 4665, Page 248

Property Built

Built

Year Built: 1955