Skip to content

1 Valley View Rd

Trenton, NJ 08620

Built 1955

Last Sale Price
$307,000
Last Sale Date
Dec 11, 2020

Property Information

Block2631
Lot24
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page307

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,206
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,200
31%
Improvement Value:$176,400
69%
Total Assessment$255,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,007+6.7%
2024$8,442+1.2%
2023$8,340+4.1%
2022$8,008+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$307,000
Sq Ft2,206DeedBook 6433, Page 1963Recorded3/11/2021

Property Sale

SaleMulti
$126,000
DeedBook 2574, Page 9

Property Built

Built

Year Built: 1955