Skip to content

6 Gerard Rd

Trenton, NJ 08620

Built 1961

Owner
---
Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Feb 12, 2025

Property Information

Block2635
Lot29
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page297

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,061
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$82,000
42%
Improvement Value:$114,000
58%
Total Assessment$196,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,657+7.0%
2024$6,224+1.3%
2023$6,145+4.3%
2022$5,891+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000
Sq Ft1,061DeedBook 6583, Page 696Recorded2/20/2025

Property Built

Built

Year Built: 1961