Skip to content

76 Sunnybrae BlvdTrenton, NJ 08620

Built 1961

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Jul 18, 2024

Property Information

Block2637
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page297

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,324
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,000
36%
Improvement Value:$138,700
64%
Total Assessment$216,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,073+6.7%
2024$6,629+1.2%
2023$6,549+4.1%
2022$6,288+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$405,000
Sq Ft1,324DeedBook 6563, Page 1382Recorded8/1/2024

Property Sale

Sale
$270,000
Sq Ft1,324DeedBook 6531, Page 985Recorded8/15/2023

Property Sale

SaleMulti
$189,900
DeedBook 4941, Page 118

Property Built

Built

Year Built: 1961