Skip to content

66 Gerard RdTrenton, NJ 08620

Built 1955

Last Sale Price
$401,000
Last Sale Date
Jul 24, 2024

Property Information

Block2639
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page287

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,324
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,700
42%
Improvement Value:$116,400
58%
Total Assessment$199,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,016+6.7%
2024$6,576+1.2%
2023$6,497+4.1%
2022$6,238+2.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$401,000
Sq Ft1,324DeedBook 6563, Page 1561Recorded8/2/2024

Property Sale

SaleMulti
$185,000
DeedBook 6118, Page 84

Property Built

Built

Year Built: 1955