Skip to content

2 Intervale RdTrenton, NJ 08620

Built 1955

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Feb 9, 2018

Property Information

Block2639
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page287

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,324
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,100
39%
Improvement Value:$129,300
61%
Total Assessment$213,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,520+6.7%
2024$7,049+1.2%
2023$6,963+4.1%
2022$6,686+2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft1,324DeedBook 6317, Page 910Recorded2/16/2018

Property Built

Built

Year Built: 1955